Ozonowanie pomieszczeń – czy warto?

dezynfekcja pomieszczeń

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do skupienia znacznie większej uwagi na aspekty higieny i bezpieczeństwa w pomieszczeniach zamkniętych różnego rodzaju. Dzisiaj zarządcy takich miejsc podejmują systematycznie działania, których celem jest odkażanie. I chociaż niewiele sposobów rzeczywiście zwalcza wirusa, który wywołuje COVID-19, to jednak są regularnie stosowane. Z całą pewnością ich efekt jest korzystny, jeśli tylko substancje odkażające zostają odpowiednio dobrane. Ogromną popularnością cieszy się dzisiaj ozonowanie pomieszczeń. Ozon w czystej postaci wykazuje ogrom oczyszczających właściwości. Warto poznać je lepiej.

Jak działa ozon?

Ozon jest substancją w pełni bezpieczną na ludzi i zwierząt, dlatego może być stosowany wielokrotnie, w krótkich odstępach czasu. Jego wykorzystywanie jest łatwe, a z pomieszczenia można korzystać natychmiast.

Jeszcze do niedawna tego rodzaju dezynfekcja pomieszczeń odbywała się z reguły w przypadku miejsc użyteczności publicznej jak urzędy, szpitale, przychodnie, szkoły czy przedszkola. Dzisiaj z zabiegów ozonowania korzystają również prywatni przedsiębiorcy oraz nierzadko klienci indywidualni, którzy decydują się oczyszczać w ten sposób własne mieszkania, garaże, piwnice czy samochody.

Generator ozonu pozwala uwalniać ozon, który z kolei natychmiast niszczy bakterie, wirusy, pleśń, grzyby, roztocza, toksyny. Sprawdza się więc w miejscach, w których tego rodzaju związki mają doskonałe warunki do rozwoju albo które narażone są na ich duże skupiska. Nie udowodniono, by ozon niszczył koronawirusa, natomiast oczyszczania nim wnętrz jest zasadne, by zachować bezwzględną sterylność.

Co ciekawe, ozon eliminuje też przykre zapachy, w tym rozkładającego się ciała czy stęchlizny. To w sumie jedyny sposób na pozbycie się tak silnego odoru szybko i skutecznie z wszelkich elementów wyposażenia czy tynków – smród nierzadko dosłownie wdziera się w ściany, przez co jest trudny do wytępienia.

Ozonowanie – jak wykonać zabieg odkażający?

Przede wszystkim ozonowanie powinny wykonywać wyspecjalizowane do tego firmy. Na szczęście na terenie naszego kraju funkcjonuje coraz więcej przedsiębiorstw, które takie usługi oferują. Chodzi o to, by dobrać właściwe stężenie ozonu i wykorzystać odpowiedni sprzęt pod względem celu ozonowania czy chociażby wielkości pomieszczenia. Zabieg ozonowania trzeba też wykonywać w odpowiednim stroju, kombinezonie ochronnym.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *