Ocena bezpieczeństwa kosmetyku – podstawowe wiadomości

Ocena bezpieczeństwa kosmetyku

Każdy kosmetyk, który trafi na półki sklepowe, musi wcześniej przyjść odpowiedni test bezpieczeństwa jego stosowania. Dzięki niemu możliwe jest skontrolowanie stopnia bezpieczeństwa jego stosowania. Dlaczego jest to tak ważne?

Przede wszystkim dlatego ponieważ, kosmetyki stosowane są bezpośrednio na skórę, nie rzadko również w okolice oczu lub też ust. W przypadku zawartości w nich toksycznych składników, mogłoby dojść do katastrofy. Cały proces testowania kosmetyku składa się z kilku etapów. Bardzo ważne jest, aby żadnego z nich nie pominąć. W pierwszym etapie zadaniem wykonującego zabieg jest określenie składu kosmetyku poprzez jego analizę chemiczną. Każdy ze składników, musi zostać dokładnie opisany nie tylko przy użyciu nazwy, ale także firmy z jakiej pochodzi.

Ocena bezpieczeństwa kosmetyku to również określenie trwałości kosmetyku w średnich warunkach przechowywania obecnych w większości domów. Każde z doświadczeń powinno zostać dokładnie i szczegółowo opisane. Następny krok jest szczególnie ważny w przypadku kosmetyków jakie stosuje się w pobliżu oczu oraz ust. Test reakcji immunologicznej to nic innego jak skłonność do wywoływania podrażnień. Najczęściej narażone są na nie błony śluzowe. Każdy z kosmetyków musi zostać przetestowany zgodnie ze swoim przeznaczeniem. W przypadku wystąpienia komplikacji podczas testu, będziemy zmuszeni do umieszczenia na etykiecie odpowiedniego ostrzeżenia oraz zalecenia. Tego rodzaju komunikat znajduje się np na farbach do włosów. W przypadku dostania się go do oka, konieczne jest przemycie go dużą ilością wody. Dobrze przygotowany i dokładnie opisany raport stanowi potwierdzenie zgody lub tez odmowy, dopuszczenia kosmetyku do sprzedaży. Musimy także wiedzieć, że każda zawarta w raporcie informacja, musi zostać jednocześnie poparta stosownymi dowodami w postaci wyników oraz opisów badań.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *