Wybielanie zębów a ubytki

Wybielanie zębów

Zdrowe zęby i piękny uśmiech to coś, o czym marzy każdy z nas. I każdy takowy może mieć, o ile odpowiednie zadba o higienę jamy ustnej. A niestety, jak wskazują statystyki, większość z nas dba o nią nieodpowiednio. Problemy zaczynają się już wtedy, gdy myjemy zęby zbyt rzadko, robimy to niedokładnie, zbyt krótko, jak i podejmujemy skrajnie odmienne działania. Za wszelką cenę chcąc mieć piękny, biały uśmiech, zaczynamy przesadzać z myciem zębów, a szczególnie stosowaniem powszechnie dostępnych środków, działających wybielająco. To pierwszy krok do uszkodzenia szkliwa, które jest nieodwracalne i szybko skutkuje nie tylko dolegliwościami bólowymi, ale i większą podatnością na zagnieżdżanie się bakterii, próchnicę i tym podobne.

Mając zdrowe zęby, można jednak spróbować wybielania, jeśli ich odcień nie jest dla nas zadowalający. Należy jednak skorzystać z wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dentysta przede wszystkim oceni, z jakich metod może skorzystać w danym przypadku i czy w ogóle są one polecane. Istnieje niemała liczba przeciwwskazań, które powodują, że zabiegi wybielające są odradzane.

Wybielanie zębów przede wszystkim nie może być wykonywane, jeśli mamy jakiekolwiek ubytki. Dolegliwości bólowe to jeden kwestia, ale nie ostatnia. Substancje stosowane do wybielania to środki chemiczne. Wnikając w głąb uszkodzonego zęba mogą mu jeszcze bardziej zaszkodzić. Niszcząc jego strukturę, osłabiając, ale i powodując jeszcze większy ból. Zęby stają się nadto w krótkim czasie zdecydowanie bardziej wrażliwe. Do tego zwiększa się podatność na próchnicę i inne schorzenia w obrębie całej jamy ustnej, ze względu na osłabienie struktury zębów, podrażnienie dziąseł.

Jeśli już koniecznie chcemy wybielić zęby czy to metodą tradycyjną, czy też korzystając na przykład z laserowego wybielania zębów, postawmy na wizytę u specjalisty. Dentysta najpierw zadba o to, by wszystkie zęby były wyleczone, a dopiero potem zajmie się poprawą ich odcienia. By móc cieszyć się zdrowym, ale i iście hollywoodzkim uśmiechem.

Więcej na ten temat zasad dbania o higienę jamy ustnej można przeczytać TUTAJ

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *