Spawacze z Ukrainy

najlepsi pracownicy ze wschodu

Spawacz to specjalista, który zatrudniany zostaje w niemalże każdym sektorze przemysłu. To stocznie, warsztaty rzemieślnicze, hale magazynowe, huty, fabryki, warsztaty samochodowe, ślusarskie czy blacharskie. Praca znajdzie się dla niego tak naprawdę wszędzie, gdzie ma się do czynienia z elementami stalowymi, żeliwnymi, metalowymi, ale też metalami nieżelaznymi.

Praca w tym zawodzie jest bardzo pożądana. Chociaż nie należy do najłatwiejszych i jest też obciążona sporym ryzykiem i odpowiedzialnością, to cieszy się uznaniem. Wszystko przez wysokie zarobki, jedne z największych, kiedy pod uwagę weźmiemy wszystkich pracowników fizycznych z sektora budowlanego czy przemysłowego. Spawacz, który pracuje na etacie w Polsce, może liczyć na miesięczne wynagrodzenie w kwocie 4-6 tysięcy złotych. Tym samym jest to ogromna szansa dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy przyjeżdżają do nas w celach zarobkowych. Ukraińscy spawacze mogą zarobić w Polsce nawet 3-4 razy więcej niż w swoim kraju. Daje im to ogromne możliwości, znacznie podnosi się komfort ich życia. Wylicza się, że Ukraińcy wydają na swoje utrzymanie w Polsce jakieś 800 złotych, resztę wysyłają pozostawionym na Ukrainie bliskim.

Rynek specjalistów w Polsce

Okazuje się, że najlepsi spawacze już dawno wyjechali na Zachód, w poszukiwaniu lepszej pracy. Zatrudnienie znaleźli między innymi we Francji i Włoszech, gdzie usługi tego rodzaju są bardzo popularne. Warto wiedzieć, że spora grupa polskich spawaczy wyszkoliła się w kowalstwie artystycznym i na tym zbija prawdziwe „kokosy”.

Wyjazd specjalistów sprawił jednak, że w naszym kraju zaczęło brakować zdolnych spawaczy. Siła robocza, jaką stanowią Ukraińcy, jest więc wielce pożądana. To zresztą znakomici fachowcy, którzy swoją pracę wykonują rzetelnie.

Co ważne, aby móc wykonywać pracę spawacza w Polsce, konieczne staje się ukończenie szkoły zawodowej o tej specjalizacji albo ukończenie fachowych kursów technicznych. Właśnie na takie wysyłani są Ukraińcy. Odpowiednie szkolenia przeprowadzają też pracodawcy.

Jak zatrudnić spawacza z Ukrainy?

Nie wszyscy Ukraińcy, którzy chcą pracować na stanowisku spawacza, muszą być szkoleni. Weźmy pod uwagę, że część z nich posiada już odpowiednie wykształcenie i długoletnie doświadczenie w tym zawodzie. Mogą wtedy ubiegać się w Polsce o specjalną książeczkę spawacza, dzięki czemu zdobędą potwierdzone kwalifikacje.

Polscy pracodawcy, którzy chcieliby, aby do zespołu dołączył najlepsi pracownicy ze wschodu, mogą zgłosić się do dobrej agencji pośrednictwa pracy. To ona tworzy profile kandydatów i oferuje pracę tylko tym, którzy spełniają wymagania zatrudniającego. Pracodawca ma więc okazję zaprosić na rozmowę tylko tych, których umiejętności i doświadczenie na danym stanowisku mu odpowiadają.

Dobra agencja pośrednictwa pracy sprawdzi, czy pracownik z Ukrainy posiada na pewno ważne pozwolenie na pobyt i pracę w Polsce. Załatwi mu też mieszkanie a nawet transport do pracy. Podpowie też pracodawcy, jak zatrudnić Ukraińca na dogodnych warunkach. Nie każdy wie, że w ramach programu pomocowego dla obywateli Ukrainy, każdy, kto zatrudni takiego pracownika, otrzyma 800 złotych miesięcznie dofinansowania. Pieniądze te mogą zostać przeznaczone na część jego wynagrodzenia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *