Ciągle chce Ci się spać? Nie masz na nic siły i najchętniej leżałbyś w łóżku cały dzień? Zbadaj swoją tarczycę. Okazuje się, że zaburzenia pracy tego gruczołu mogą powodować właśnie takie objawy. Apatia, uczucie ciągłego zmęczenia i notoryczne niewysypianie się, to typowe zwiastuny niedoczynności tarczycy.
Tarczyca odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej w naszym organizmie. Jeśli produkuje zbyt mało hormonów, mówić możemy o niedoczynności tarczycy. Ta choroba wymaga odpowiedniego leczenia pod okiem wykwalifikowanego medyka, czyli endokrynologa.
W pierwszej kolejności należy właściwie zdiagnozować chorobę. Możesz udać się na wizytę u endokrynologa, który przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad i zaleci szereg badań. Najczęściej będzie kazał wykonać badanie ultrasonograficzne – wykonasz je w gabinecie usg, który wyszukasz łatwo w sieci pod hasłem typu „usg tarczycy warszawa”. Zalecane są również badania krwi, przede wszystkim TSH oraz t3 i t4.
Niedoczynność tarczycy wymaga leczenia. Pacjenci poddawani są głównie farmakoterapii. Jeśli choroba zostanie zbagatelizowana, może dojść do zagrażających życiu powikłań, w tym spłycenie oddechu, duszność, niedotlenienie, zatrzymanie wody w organizmie, bradykardia zatokowa, choroba wieńcowa, płyn w otrzewnej.
Warto nadmienić, że szereg objawów związanych z niedoczynnością tarczycy wpływa w znacznym stopniu na pogorszenie codziennej aktywności chorego. Już sama senność i uczucie ciągłego zmęczenia, działa demobilizująco. Pacjent nie ma odpowiedniej motywacji, nie jest zaangażowany, osłabia się jego pamięć oraz koncentracja uwagi.
Niestety w wielu przypadkach objawy te są diagnozowane mylnie. Zdarza się, że niedoczynność tarczycy właśnie przez takie symptomy mylona jest ze stanami depresyjnymi, wypaleniem zawodowym, przewlekłym zmęczeniem oraz reakcją na zbyt duże natężenie stresu. Jeśli zauważyłeś u siebie osłabienie formy, może warto wybrać się do endokrynologa i wykonać rutynowe badania. Nie są one inwazyjne, a mogą pomóc w rozpoznaniu przyczyny dolegliwości i przywróceniu optymalnego stanu zdrowia.