Czy wiesz, że nowotwór tarczycy jest jednym z najrzadziej diagnozowanych chorób onkologicznych? Statystyki potwierdzają, że na tego rodzaju chorobę zapada tylko 1% osób, które muszą podjąć leczenie antynowotworowe. Nie oznacza to jednak, że gruczoł tarczycy można bagatelizować. Sprawdź, jakie mogą być objawy raka tarczycy. Na co warto zwracać szczególną uwagę.
Okazuje się, że zmiany nowotworowe na tarczycy nie powodują zaburzeń pracy tego gruczołu. Nie rozpoznaje się w tym przypadku niedoczynności ani nadczynności i to właśnie dlatego tak trudno jest go zdiagnozować. Guzy przeważnie nie dają o sobie znać. Diagnozuje się je przy okazji, na przykład podczas wykonywania rutynowych badań. To między innymi usg tarczycy. Warszawa i inne duże miasta w naszym kraju dysponują ogromną liczbą gabinetów, w których takowe można wykonać w pełnym komforcie.
Jest jednak grupa symptomów, które powinny zaniepokoić każdego z nas. Rak tarczycy może powodować powiększenie węzłów chłonnych. Chory może także borykać się z chrypką, dusznościami, problemem z przełykaniem czy też bólem przedniego odcinka szyi. Na takie objawy powinny być przede wszystkim uczulone osoby, u których w rodzinie wystąpił już przypadek nowotworu tarczycy. Niestety nowotwór tego gruczołu może być dziedziczony.
Niestety, w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwór tarczycy znajdują się przede wszystkim młode kobiety. Aż 85% przypadków to rak diagnozowany właśnie u tej grupy pacjentów, jest to rak brodawkowaty tarczycy. 20% przypadków to rak pęcherzykowy tarczycy, który rozpoznaje się u osób chorych na zespół Cowdena. Najrzadziej występuje chłoniak tarczycy. Cieszy jednak fakt, że w przypadku raka gruczołu tarczycy rokowania są bardzo dobre. Większość pacjentów zostaje całkowicie wyleczona. Oczywiście zdarzają się przypadki wystąpienia przerzutów. Nowotwór tarczycy może też doprowadzić do śmierci chorego. Dzieje się tak jednak najczęściej w przypadkach, w których jest on bagatelizowany albo zbyt późno rozpoznany.