Rak piersi w Polsce

rak piersi

Jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów w naszym kraju jest właśnie rak piersi. Zgodnie ze statystykami, nawet co 14 polka w ciągu swojego życia zachoruje właśnie na tego rodzaju groźną chorobę. Niestety, okazuje się również, że to właśnie ten nowotwór jest jednocześnie najczęściej występującą przyczyną zgonu kobiet. Rokowania są najgorsze, jeśli weźmiemy pod uwagę grupę polskich kobiet w przedziale wiekowym 40 -55 lat.

Dane, które dotyczą raka piersi nie są optymistyczne. Okazuje się, każdego roku zwiększa się liczba zachorowań a pomimo coraz większego postępu w ramach diagnozy oraz leczenia tejże choroby, zwiększa się również liczba zgonów. W naszym kraju, walkę z rakiem piersi wygrywa tylko 40% pań. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych całkowicie wyleczalny jest on aż w 60% przypadków. Każdego roku na raka piersi diagnozuje się u nas u blisko 10 000 kobiet natomiast tylko 40% przeżywa kolejnych 5 lat – niestety aż połowa z nich umiera w rok po rozpoznaniu nowotworu.

Pamiętajmy, że ryzyko zachorowania na raka piersi zwiększa się po 45 roku życia kobiet natomiast nie można ukrywać, iż coraz częściej rozpoznaje się tą chorobę u pań znacznie młodszych. Koniecznym staje się więc wprowadzanie programów populacyjnych, które służyłyby wczesnemu wykrywaniu raka. Tylko w ten sposób zwiększą się szansę na jego całkowite wyleczenie.

Uznaje się, że iż pierwsze usg piersi powinny wykonać kobiety, które ukończyły 20 lat – badanie powinno być realizowane raz w roku. Częściej, bo dwa razy w roku muszą je wykonywać panie, które znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka – to na przykład te, u których w rodzinie występowały już przypadki zachorowań. Na szczęście, usg piersi jest badaniem łatwo dostępnym i można je wykonywać w ramach NFZ, wcześniej uzyskując odpowiednie skierowanie. Można je też realizować w klinikach prywatnych – takie znajdziemy wpisując hasło „usg piersi Warszawa”. Dzięki temu unikniemy długich kolejek oczekujących. Pamiętajmy, że tylko szybka diagnoza, we wczesnym stadium choroby może uchronić kobiety przed śmiercią.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *