Dolegliwości bólowe brzucha, niezależnie od tego, czy mają charakter ostry, czy przewlekły, są przesłanką do konsultacji lekarskiej. Przed wizytą warto jednak wykonać badania laboratoryjne.
Ból brzucha może być spowodowany różnymi przyczynami:
- niestrawność
- zaparcia
- wzdęcia
- zatrucie pokarmowe
- zakażenie dróg moczowych
- alergie pokarmowe
- zespół jelita nadwrażliwego
- choroba wrzodowa żołądka/ dwunastnicy
- endometrioza
- dysbioza jelitowa
- zapalenie wyrostka robaczkowego
- choroba Leśniowskiego-Crohna
Jakie badania warto wykonać kiedy doskwierają Ci problemy z brzuchem?
Konieczne jest morfologia krwi, ustalenie poziomu elektrolitów, glukozy, mocznika, kreatyniny, a także ALAT, ASPAT, GGTP. Niezbędne jest również wykonania badania kalprotektyny, mikrobioty jelit z kału oraz USG brzucha.
Bolący brzuch może wynikać także z zakażenia dróg moczowych. W przypadku utrzymującego się dyskomfortu okolic podbrzusza, wskazane jest wykonanie badanie moczu ( ogólnego i posiewu). Badanie ogólne moczu jest wykonywane dla rozpoznania chorób nerek i dróg moczowych. Obecność leukocytów, erytrocytów lub azotynów w moczu, stwierdzana jest w stanach zapalnych i infekcjach dróg moczowych.
Dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogą również wynikać z dysbiozy jelitowej. Aby ją zbadać należy wykonać badanie mikrobioty jelit z kału. Badanie nie sprawdza wszystkich bakterii bytujących w jelicie, ale bakterie wskaźnikowe. Na podstawie wyniku pacjent otrzymuje też jego interpretację oraz działania naprawcze -celowaną probiotykoterapię, dzięki czemu wie w czym tkwi problem, oraz jak sobie może z nim poradzić.
Gdzie wykonać badania laboratoryjne-Poznań?
Podczas wizyty lekarskiej obojętnie czy to będzie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, czy też prywatnie, pacjenci powinni mieć zlecane badania krwi. Poznań oferuje wiele placówek medycznych, w których można pobrać krew na badania profilaktyczne. Jedną z takich placówek na terenie Poznania jest Instytut Mikroekologii, który oprócz szerokiego wachlarza usług medycznych umożliwia również odbycie konsultacji lekarskich (Poznań, ul. Sielska 6). W celu umówienia się na pobranie krwi bądź konsultację należy skontaktować się bezpośrednio z rejestracją pod nr tel. (61) 862 63 35.