Zapach rozmarynu jest jednym z najczęściej występujących w szeroko pojętej aromatoterapii. Wszystko dlatego, że rozmaryn posiada szerokie spectrum właściwości – olejek rozmarynowy wykorzystuje się w celach leczniczych, kosmetycznych, do masażu, inhalacji czy odświeżania powietrza. Pozyskuje się go w procesie destylacji olejów, pochodzących z tej rośliny. Najlepsze właściwości posiadają rośliny, które rosną w Hiszpanii, Francji i Maroko.
Rozmaryn leczniczo
Okazuje się, że olejek z rozmarynu może łagodzić wiele niekorzystnych dolegliwości zdrowotnych. Polecany jest na przykład osobom, które borykają się z reumatyzmem, zaburzeniami układu ciśnienia, zaburzeniami układu nerwowego, epilepsją, paraliżem, zaburzeniami pracy serca czy zaburzeniami menstruacyjnymi. Ponieważ działa antyseptycznie, to coraz częściej medycy zalecają go w celu niwelowania objawów stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Co więcej, udowodniono, iż olejek rozmarynowy działa kojąco na osoby nerwowe, poprawia pamięć i koncentrację, znacznie zwiększa libido i poprawia potencję. Korzystają z niego też osoby, których ogólny układ immunologiczny organizmu jest osłabiony.
Rozmaryn w kosmetologii
Olejek rozmarynowy polecany jest głównie przez fryzjerów, ponieważ już dawno udowodniono, iż działa on dobroczynnie na włosy, przede wszystkim sprawia, że nie są one narażone na łupież i wypadanie oraz nie przetłuszczają się.
Polecają go również dermatolodzy – szczególnie osobom, które mają cerę tłustą, z rozszerzonymi porami. Ponadto, wykazano, że olejek z rozmarynu świetnie niweluje przebarwienia i radzi sobie doskonale z bliznami po zmianach trądzikowych.
Rozmaryn nie dla wszystkich
Ciekawostką będzie zapewne fakt, iż olejek rozmarynowy nie może być stosowany przez wszystkich. Jako jeden z tak naprawdę nielicznych olejków eterycznych, nie wykazuje działania kojącego, odprężającego i uspokajającego, ale wręcz przeciwnie – pobudza. Powinny go więc stosować osoby ospałe, bez chęci życia, którym brak codziennego wigoru, ponieważ na pewno niweluje zmęczenie.
Olejek rozmarynowy nie może być stosowany przez kobiety ciężarne i te, które karmią piersią. Ponieważ może uczulać i podrażniać skórę, nie powinny do używać dzieci aż do 12-go roku życia.
Jeśli olejek z rozmarynu ma być zastosowany na skórę to tylko po jego uprzednim rozcieńczeniu i wykonaniu próby uczuleniowej.
Wykorzystanie olejku rozmarynowego
Najczęściej korzysta się z jego właściwości w trzech formach. Najczęściej dodaje się go do bazy masażowej – oliwy z oliwek czy choćby tradycyjnego balsamu do ciała. Masaż będzie usuwał bóle reumatyczne, ale da także odprężenie, zniweluje zmęczenie, zwalczy apatię seksualną.
Olejek z rozmarynu można wlewać również do kąpieli. Wystarczy kilka kropli, by dał nie tylko odprężenie, ale unormował także ciśnienie krwi. Kąpiel z dodatkiem olejku rozmarynowego świetnie zadziała tez na funkcjonowanie górnych dróg oddechowych naszego organizmu.
Olejek rozmarynowy często wykorzystuje się też do inhalacji i aromatyzacji powietrza. Jego właściwości zwalczą dolegliwości górnych dróg oddechowych, zniwelują zaburzenia układu ciśnienia a zapach rozmarynu pozwoli na błogi relaks.