Mandaty za nielegalne szamba

oczyszczalnia biologiczna przydomowa

Czy wiesz, że za nieszczelne szamba albo nielegalne opróżnianie ich zawartości grozi mandat w wysokości od 50 do 500 złotych? Co ciekawe, gminy coraz częściej kontrolują gospodarstwa domowe, przede wszystkim te, które nie mają podpięcia do miejskiej kanalizacji. Wiadomo wtedy, że taka nieruchomość musi korzystać z szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków.

 

Najlepszym wyborem jest oczywiście oczyszczalnia ekologiczna, ale pamiętajmy, że jej nieprawidłowe użytkowanie także może skutkować sporym mandatem. Wszystko to w ramach programu ochrony środowiska, którego normy wytyczna przecież Unia Europejska. Co więcej, w Polsce nadal panuje mała świadomość społeczna w zakresie nawyków proekologicznych.

W mediach niestety co i rusz słyszymy o ściekach opróżnianych na polach, szambach oczyszczanych w zbiornikach wodnych czy zbyt długim zaleganiu nieczystości bez regularnego opróżniania szamb. Specjaliści potwierdzają przecież, że oczyszczalnia ścieków przydomowa bez względu na jej rodzaj, musi być czyszczona przynajmniej raz na 3-6 miesięcy.

Wiadomo na pewno, że lepszym wyborem jest nowoczesne technologiczne szambo ekologiczne. Cena zestawu jest może nieco wyższa, ale inwestycja szybko się zwraca. Poza tym funkcjonowanie takie szamba nie generuje czynników destrukcyjnych dla przyrody.

Kontrole szamb albo ich nielegalnego opróżniania mogą odbywać się bez zapowiedzi. Dzisiaj w obliczu coraz częściej spotykanych przypadków tego rodzaju, odpowiedzialność społeczna jest na tyle duża, że ludzie prowadzący zdrowy styl życia i dbający o ekologię, sami zgłaszają zauważone nieprawidłowości, których dopuszczają się na przykład sąsiedzi.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *