Jaka podłoga sprawdzi się w Twoim salonie?

posadzki epoksydowe

W zależności od indywidualnych wymagań i preferencji, nie da się wybrać jednej, najlepszej podłogi do salonu. Do wyboru mamy wykładzinę, panele, płytki, posadzki epoksydowe i każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety. W polskich domach najczęściej w salonie można zobaczyć panele. Co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się postawić właśnie na ten rodzaj podłogi?
Przede wszystkim, salon jest pomieszczeniem, w którym przebywa się każdego dnia, dlatego podłoga położona w tym pokoju powinna być trwała, dlatego wybierając panele, zwróćmy uwagę na klasę ich ścieralności. Minimum, jakie powinniśmy zastosować to klasa AC3, a w przypadku posiadania zwierząt warto zaopatrzyć się nawet w AC4 lub AC5. Przydatnym wyposażeniem paneli jest także warstwa wygłuszająca efekt „stukania” podczas chodzenia.
Coraz częściej w naszych domach można się także spotkać z posadzkami epoksydowymi, które są zbudowane m.in. z żywicy. Są zdecydowanie najbardziej trwałą opcją, dlatego są tak chętnie stosowane w miejscach użytku publicznego (np. galeriach handlowych). Są one nie tylko odporne na uszkodzenia, ale również bardzo łatwe w utrzymaniu higieny. Warto zaznaczyć, że na rynku pojawia się coraz więcej różnorodnych wzorów i kolorów posadzek epoksydowych.
Mniejszą popularnością w salonach cieszą się za to wykładziny. Owszem, są one „ciepłe” i nadają przytulności pomieszczeniu, jednak są zdecydowanie bardziej podatne na zniszczenia oraz ciężko utrzymać na nich czystość. Ten rodzaj podłogi na pewno lepiej sprawdzi się w pomieszczeniach takich jak pokój dla dziecka.
Opcją wartą rozważenia jest także drewno. Podłoga drewniana nadaje pomieszczeniu przede wszystkim klasy i elegancji, a dodatkowo jest wytrzymała. Do wyboru mamy mnóstwo rodzajów drewna, które możemy jeszcze podzielić na krajowe (np. dąb, jesion, grab) oraz egzotyczne (np. merbau, tek). Wybierając tego typu podłogę, musimy się także liczyć ze zdecydowanie wyższymi kosztami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *