Jak rozpoznać antyk?

antyki

Laik, który jest zainteresowany nabyciem antyków, bardzo łatwo może zostać oszukany. Na rynku nie brakuje mebli, które jedynie przypominają oryginały. Może się więc okazać, że za naprawdę duże pieniądze otrzyma się nic nie warty bubel. Przez realizacją tejże inwestycji, warto więc zdobyć nieco informacji.

Początkujący, którzy chcą nabyć okazały antyk, powinni zwracać uwagę na konstrukcję mebli. Te historyczne nigdy nie będą wykończone z taką dbałością, jak współczesne – wykonywano je przecież ręcznie, 100 lat temu nie było jeszcze maszyn stolarskich. Niektóre części mogą być więc nieheblowane, z innych wystawać mogą drzazgi. Nie oznacza to oczywiście, że nabywamy starocie, to meble z duszą, wykonane w całości ręcznie.

Co ciekawe, w antykach rzadko kiedy stosowane są gwoździe czy zawiasy. Zamiast nich znaleźć można drewniane kliny i kołki. Meble tego rodzaju najczęściej wykonane były z jednego gatunku drewna, z dużych części – jeśli widzimy więc łączenia, to jest prawie pewnym, że to tylko atrapa.

Na antykach zawsze będzie widoczny odciśnięty ząb czasu a renowacja mebli jest wręcz koniecznością. Nigdy jednak nie odnawiajmy ich samodzielnie, lepiej powierzmy to zadanie specjalistom z targów antyków czy antykwariatów, którzy rzeczywiście znają się na rzeczy i nie umniejszą ich wartości.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *