Jak leczyć zatoki?

chore zatoki

Koszmarne bóle głowy i nieprzemijający katar, to właśnie najczęściej występujące objawy chorych zatok. Jeśli dochodzi do tego ogólne rozbicie, złe samopoczucie, gorączka i brak apetytu możemy śmiało stwierdzić, że zapalenie zatok staje się wielce uciążliwym schorzeniem, które niejednokrotnie nie pozwala normalnie funkcjonować.

Na szczęście są skuteczne metody, by leczyć zatoki. Co ciekawe, nie zawsze konieczna jest konsultacja lekarska bowiem istnieje mnóstwo domowych sposobów na pozbycie się tej choroby. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie zatok najlepiej prowadzić pod kontrolą lekarza bowiem dolegliwość ta może przemienić się z niebezpieczne dla życia powikłania. Mowa tu o zapaleniu opon mózgowych czy ropnia mózgu. Do specjalisty warto się więc wybrać już o 2-3 dniach od rozpoczęcia naturalnej kuracji, która jednak nie przynosi efektów.

Pierwszym sposobem są kompresy z soli jodowo – bromowej. Podgrzaną sól należy zawinąć w ściereczkę i przykładać do czoła. Sprawdzają się też okłady z podgrzanego w piekarniku grochu. Warto stosować też inhalacje i warto wykorzystywać tutaj naturalne zioła czy olejki eteryczne. Katar zwalczą też inhalacje z roztworu soli. Do „parówki” warto wykorzystywać rumianek, szałwię, skrzyp polny, tymianek czy miętę pieprzową – inhalacja, czyli wdychanie oparów nie powinno trwać dłużej aniżeli 10 minut, dwa razy dziennie. Sprawdzają się również maści rozgrzewające, na przykład eukaliptusowe, sosnowe, kamforowe czy rozmarynowe. Niewielka ilość maści po prostu należy rozsmarować w okolicach skroni i czoła.

Jeśli domowe sposoby okazują się niezbyt skuteczne, wtedy lekarz zaleca najczęściej farmakoterapię oraz lecznicze krople do nosa. Leczenie medyczne powinno być zawsze poprzedzone wykonaniem wnikliwego wywiadu a nawet badań diagnostycznych – pobierając próbkę wydzieliny z nosa w łatwy sposób można sprawdzić, czy infekcja ma podłoże wirusowe czy może bakteryjne i na tej podstawie zalecić odpowiednie środki.

Coraz częściej wykorzystuje się również innowacyjne metody leczenia. Doskonałą skutecznością wykazują się zabiegi udrażniające zatoki. To w pełni nieinwazyjne metody, które w szybki sposób pozwalają wrócić do formy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *