Jak działa ekologiczna oczyszczalnia ścieków?

oczyszczalnia domowa

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to coraz bardziej powszechny trend. Z takiego rozwiązania korzystają nie tylko osoby, do których posesji nie doprowadzono jeszcze miejskiej kanalizacji, ale również ci, którzy chcą dbać o środowisko naturalne.

 

Zasada działania ekologicznej oczyszczalni ścieków

Mechanizm jej działania jest prosty. Do zbiornika trafiają zanieczyszczenia generowane podczas korzystania z gospodarstwa domowego. Tam poddawane są one filtracji bez użycia środków chemicznych. Co ważne, związki nierozpuszczalne nie trafiają do środowiska, ale są zatrzymywane w specjalnej komorze. Ciekawostką jest to, że taka oczyszczalnia ścieków nie generuje wysokich kosztów eksploatacyjnych, bo usuwa się jedynie osad, a możliwe zanieczyszczenia ulegają rozkładowi i degradacji. Co więcej, jest to działanie w pełni proekologiczne, na dodatek niedostarczające użytkownikom żadnego dyskomfortu. Przydomowa oczyszczalnia ścieków działająca zgodnie z filozofią ekologiczności, nie przyczynia się do występowania nieprzyjemnych zapachów, ale wręcz je eliminuje. To zasadnicza różnica, jeśli porównamy takie szambo z tym tradycyjnym.

 

Jak żyć w zgodzie z naturą?

Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że dla utrzymania komfortu cywilizacyjnego życia, mamy obowiązek dbania o naturę. Działania proekologiczne nie powinny być jedynie chwilową modą, ale raczej nawykiem i stałą zmianą codziennej aktywności.

Pamiętajmy również, że życie w zgodzie z naturą da nam nie tylko zdrowie i przyczyni się do ochrony środowiska, ale jest też generatorem oszczędności finansowych. Przecież oszczędzając wodę, płacimy za nią mniej. Wykorzystując w gospodarstwie zbiornik na deszczówkę, by wodą opadową zasilać przydomowy ogród, znowu za podlewanie nie zapłacimy nic.

Ekologiczne oczyszczalnie ścieków również pozwalają oszczędzać, bo wybierać z nich trzeba jedynie osad, co jest zabiegiem znacznie rzadziej realizowanym, niż opróżnianie tradycyjnego szamba.

Szukajmy więc oszczędności, ale tylko wtedy, gdy przy okazji możemy działać korzystnie w ramach ochrony środowiska.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *