Dziecko z aspergerem – problemy w nauczaniu

asperger

Nauczanie dziecka z Aspergerem to dla niejednego nauczyciela szereg wyzwań. Okazuje się również, że dziecko, które cierpi na ten rodzaj zaburzeń neurologicznych nie powinno uczęszczać ani do standardowego przedszkola ani szkoły. Kadra pedagogiczna, jaka jest tam zatrudniona, nie jest odpowiednio wykwalifikowana, przez co nauka nie będzie odbywać się na właściwym poziomie a terapia zaburzeń nie będzie wtedy realizowana wcale.

Najlepszą opcją jest przedszkole dla dzieci z Aspergerem bądź szkoła, która utworzyła klasy specjalne. Tylko w tego typu obiektach można liczyć na fachową pomoc. Pamiętajmy, że dziecko z Aspergerem ma nierzadko problemy z nauką – brak koncentracji uwagi, zaburzenia zapamiętywania, brak zainteresowania tematem i skupianie się tylko na własnych pasjach – często bardzo odmiennych od zainteresowań rówieśników sprawia, że wychowanek może nie robić tak dużych postępów w rozwoju, jakich by się od niego oczekiwało.

Trzeba wiedzieć, że pobyt w placówkach przedszkolnych czy szkolnych musi być zindywidualizowany dla każdego dziecka z tym zaburzeniem. Każde rozwija się we własnym tempie, wykazuje inne objawy i inne ich natężenie. Tylko fachowe podejście i nauka połączona z terapią może przynieść wymierne efekty. Obiekty, które przyjmują dzieci z Aspergerem muszą być też właściwie przygotowane – wychowanek wymaga często terapii logopedycznej bądź fizycznej, bo nierzadko występują u niego zaburzenia mowy i motoryki ruchowej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *