Czy wiesz, że aż 84% polskiego społeczeństwa uskarża się na bóle pleców? Te oczywiście nie są stałe i nie zawsze o silnym natężeniu, natomiast dolegliwości bólowe można uznać za doskwierające. Ortopedzi alarmują – przynajmniej raz w roku powinniśmy przechodzić profilaktyczne badania ortopedyczne, a na pacjentów czeka niejedna poradnia ortopedyczna. Warszawa może pochwalić się ich wystarczającą ilością.
Co zwiastuje ból pleców?
Najczęściej z bólem pleców borykamy się poprzez postępujące wady postawy. Te z kolei są następstwem zaniedbania. Co ważne, już u dzieci w wieku szkolnym rozpoznaje się wady, które wynikają ze złego siedzenia na nieodpowiednio dopasowanych krzesłach i przy złych ławkach. Wpływ na wady ma też nadwaga, otyłość, brak aktywności fizycznej, a nawet niewłaściwa dieta.
Osoby dorosłe cierpią na bóle kręgosłupa poprzez pracę fizyczną albo tylko siedzącą, tryb stojący pracy, brak ruchu, nadmierne kilogramy.
Najpierw ból nie jest silny, raczej łagodny i występuje jedynie okresowo. Polacy najczęściej ratują się wtedy łatwo dostępnymi środkami przeciwbólowymi, które z kolei nie leczą, a tylko działają doraźnie. To duży błąd, bo już wtedy warto odwiedzić dyżur ortopedyczny. Warszawa ma w swojej lokalizacji co najmniej kilka takich obiektów. Pamiętajmy, że tylko szybka reakcja pozwoli zahamować rozwój choroby i wesprzeć pacjenta w powrocie do pełnego zdrowia.
Ponieważ bóle kręgosłupa pojawiają się zazwyczaj jako objaw choroby zwyrodnieniowej, jaka spowodowana jest wadami postawy, należy je czym prędzej niwelować. W skrajnych przypadkach pacjent zostanie poddany inwazyjnej operacji chirurgicznej. O wiele lepiej jest więc działać bezpiecznie, na przykład rehabilitacją czy naturalnymi zabiegami, takimi jak krioterapia.
Warto zdać sobie sprawę, że Łagodny ból już niedługo przemieni się w ten intensywny, który da na tyle przykre dolegliwości, że niemożliwe stanie się normalne funkcjonowanie. Nie doprowadzajmy więc do faz zaawansowanych chorób kręgosłupa, bo ich leczenie może nie być w pełni skuteczne, za to wywoła trwałą niepełnosprawność.
Zwyrodnienia, dykopatia, wady postawy, takie jak skrzywienia i skolioza, to tylko niektóre z przyczyn bólu pleców. Oczywiście, ten może być też wywołany chwilowym przeciążeniem, jednak zawsze trzeba bacznie obserwować sygnały, jakie daje nasz organizm, by móc zachować pełne zdrowie.