Dezynfekcja UV czy ozonem?

Pozbycie się szkodliwych mikroorganizmów jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnie dobranych urządzeń. Znacząco zmniejszają one ryzyko przenoszenia chorób kontaktowych, sprawiają również, że dezynfekowane pomieszczenie staje się po prostu bezpieczniejsze.

Korzystają z tego zarówno firmy, jak i użytkownicy indywidualni. Często sprawne, regularne odkażanie traktowane jest jako przewaga konkurencyjna, która pozwala przyciągnąć klientów i zachęcić pracowników do pracy.

Do szczególnie skutecznych grup urządzeń należy w tym przypadku lampy UV oraz ozonatory. Które z nich warto wybrać? Oba rozwiązania mają swoje mocne strony, dlatego warto się im przyjrzeć

Dezynfekcja UV – na czym polega?

 

Zacznijmy od lamp, które stają się coraz popularniejsze. Zwłaszcza w domach i mieszkaniach. Emitują one promieniowanie UVC, które niszczy strukturę DNA wielu mikroorganizmów. Pozwala to na neutralizację nawet do 99,9% bakterii oraz wirusów, które znajdują się nie tylko w powietrzu, ale również w wodzie i na powierzchni wielu obiektów.

Warto podkreślić, że lampa UVC występuje na rynku w wielu odmianach i konfiguracjach, które warto dobrać pod względem kluczowych parametrów technicznych. To od nich w dużej mierze zależy, czy sprzęt okaże się skuteczny i przydatny, czy też nie.

Lampy dobrze sprawdzają się podczas dezynfekowania pomieszczeń, zbiorników na wodę, narzędzi medycznych oraz wielu innych elementów i przyrządów wykorzystywanych na co dzień. Dzięki nim zagrożenie związane z zarażeniem znacząco spada.

Jak działają ozonatory?

 

W tym przypadku mamy do czynienia ze sprzętami, które generują ozon. Jest to jeden z najsilniejszych utleniaczy na świecie, dlatego doskonale radzi sobie nie tylko z wirusami i bakteriami, ale również pleśnią, grzybami, a nawet przykrymi zapachami. W odróżnieniu od lamp, ozonatory stosowane są wtedy, gdy w pomieszczeniu nie znajdują się żadne osoby. Zapewniają one bardzo dokładną dezynfekcję wnętrz. Mikroorganizmy zostają zneutralizowane, dzięki czemu nie stanowią zagrożenia. Oczywiście czynności tę należy regularnie powtarzać.

Zarówno ozonowanie pomieszczeń, jak i używanie lamp UVC zapewnia wysoką skuteczność w walce z niewidocznym zagrożeniem. Przedstawione wyżej sprzęty stosowane są w nieco innych sytuacjach i w inny sposób, dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zastanowić się nad swoimi potrzebami. Nie bez znaczenia jest również specyfika pomieszczeń, jak również liczba osób, które z niego korzystają. To wszystko trzeba mieć na uwadze.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *