Co wspólnego ma technologia metali proszkowych z dłutowaniem?

koła zębate samolot

Złożone geometrie można wytwarzać szybciej za pomocą technologii metali proszkowych niż na przykład stali obrabianej maszynowo. Dzięki procesom zagęszczania powierzchniowego dzisiejsi producenci mogą na powierzchni swoich elementów uzyskać niemalże wytrzymałość litej stali. To sprawia, że części z proszków metalowych są prawie tak samo odporne jak części kute i obrabiane, choć w żaden sposób nie umniejsza to temu, jak bardzo dłutaki trzpieniowe pomagają w produkcji kół zębatych po dziś dzień.

Jak skorzystać z tej technologii w dłutowaniu wewnętrznym?

Technologia metali proszkowych charakteryzuje się wysoką stabilnością procesu. Wykorzystanie materiału poprzez dłutowanie wewnętrzne jest praktycznie w 100%. Stosowany proszek często jest wytwarzany z recyklingu złomu stalowego, co znacznie zmniejsza emisję CO2. Niezbędne zapotrzebowanie na energię jest również niższe niż w przypadku innych technologii, dlatego takie dłutowanie rowków wpustowych po prostu ma sens.

Co dokładnie obejmuje taki proces produkcji komponentów?

  • mieszanie proszków pierwiastków metalowych lub stopów,
  • zagęszczanie lub prasowanie materiału wyjściowego,
  • spiekanie wytłoczonego kształtu,
  • obróbka końcowa i dłutowanie wielowypustów w razie potrzeby.

W trakcie obróbki cieplnej proszkowe części metalowe uzyskują swoje ostateczne właściwości materiałowe i tutaj bardzo w tym pomagają narzędzia do kół zębatych z firmy VIS. Właściwości zależą od wymagań stawianych komponentowi i odpowiedniego stosunku mieszania sproszkowanych metali. W metalurgii proszków można uzyskać wiele korzyści ze stosunku mieszania różnych proszków metali i to jest tutaj świetnie wykorzystane.

W przeciwieństwie do innych technik obróbki plastycznej metali, takich jak kucie lub odlewanie, zastosowanie metalurgii proszków ma równie wiele zalet. Na przykład – tak można osiągać różne właściwości dzięki zastosowaniu różnych proszków metali i mogą być prasowane w złożone kształty. Efektywność kosztową zwiększa również optymalny dobór materiałów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *