Co to jest hirsutyzm?

hirsutyzm

Hirsutyzm to choroba, na którą cierpią kobiety. Diagnozuje się ją w przypadku wystąpienia nadmiernego owłosienia w miejscach nietypowych dla kobiet. Włosy rosną natomiast tam, gdzie jest to typowe dla mężczyzn, czyli nad górną wargą, na brodzie, klatce piersiowej czy brzuchu.

Hirsutyzm jest chorobą nie tylko nieestetyczną, ale i niezwykle krępującą, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę obecnie obowiązujące kanony piękna. Nadmierne owłosienie sprawia, że kobieta staje się nieatrakcyjna, spada również jej samoocena, pogarsza się samopoczucie.

Na szczęście dolegliwość tą można leczyć, Ponieważ nadmierne owłosienie występuje przede wszystkim w wyniku zaburzeń hormonalnych wystarczy poddać się odpowiedniej farmakoterapii (najczęściej jest to stosowanie środków antykoncepcyjnych). Przyczyną choroby mogą być też guzy jajników czy nadnerczy i wtedy niezbędna jest operacja.

Wyleczenie przyczyny choroby nie sprawi jednak, że włoski, które już wyrosły w nadmiernej ilości znikną. Konieczna staje się depilacja. W dzisiejszych czasach kobiety mają na szczęście dostęp do w pełni skutecznych metod usuwania zbędnego owłosienia. To nie tylko golenie włosów maszynką czy depilacja woskiem, ale również depilacja laserem, dzięki której niepotrzebne włosy zostaną usunięte już na zawsze.

W przypadku hirsutyzmu nigdy nie mamy jednak pewności, że choroba nie nawróci. Zaburzenia hormonalne mogą pojawić się znowu, na przykład w czasie ciąży, karmienia piersią czy w trakcie menopauzy. W każdym przypadku konieczna jest fachowa konsultacja lekarska, w każdym również nadmierne owłosienie da się skutecznie usuwać laserem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *