Adaptacja w przedszkolu

adaptacja

Pierwsze dni września są dla przedszkolaków niezwykle trudne. 3-latki idą najczęściej po raz pierwszy do przedszkola, gdzie zostają bez opieki najbliższych. Starsze dzieci natomiast po wakacyjnej przerwie mają trudności z ponownym przystosowaniem się do zasad, jakie panują w przedszkolu.

Przedszkolny start to wielkie wyzwanie zarówno dla dzieci jak i rodziców. To nie tylko zupełna zmiana trybu życia, ale również rewolucja patrząc na kontakty społeczne, naukę samodzielności czy chociażby spędzania czasu bez towarzystwa najbliższych.

Zazwyczaj adaptacja trwa kilka tygodni, zdarza się jednak, że może trwać dłużej, nawet kilka miesięcy. W tym czasie dziecko daje wyraźne sygnały buntu, przeciwstawia się nowym regułom codziennego życia. Tęsknota za rodzicami i nieakceptacja warunków przejawia się płaczem, wycofaniem, niechęcia współpracy.

Nawlekanki znajdziesz tu: https://raczkujemy.pl/nawlekanki/

Jak więc przetrać te najtrudniejsze chwile tak, by adaptacja w przedszkolu przebiegała jak najbardziej łagodnie? Do nowych warunków należy dziecko przede wszystkim przygotować. Po pierwsze warto zapoznać je z samą placówką natomiast to do nas należy wybór tej najlepszej. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „przedszkole Białołęka”, by poznać szczegółowe oferty tych, które znajdują się najbliżej naszego miejsca zamieszkania.

Większość dobrych przedszkoli organizuje też dni otwarte i z całą pewnością warto z nich korzystać. To czas, kiedy dzieci mogą poznać miejsce, w którym będą przebywać większość dnia. Zobaczą plac zabaw, salę i zadecydują, w którym miejscu podoba im się najbardziej. To też czas dla rodziców, by mogli przyjrzeć się działalności kilku placówek i je porównać.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *