Reklama


Elektrokoagulacja

Co to za zabieg i co dzięki niemu można zmienić/poprawić?

Elektrokoagulacja to wypalanie tkanek. To metoda elektrochirurgiczna, która polega na ścięciu białka przy pomocy łuku elektrycznego. Dzięki temu zabiegowi można usunąć różne rodzaje brodawek, prosaki, kaszaki, rozszerzone naczynia krwionośne, naczyniaki, włókniaki oraz zbędne owłosienie. To także zabieg, który ginekolodzy stosują do „wypalania” nadżerek.

Jakie części ciała można poddać zabiegowi?

Zabiegowi można poddawać wyżej wymienione zmiany obecne na twarzy, nogach czy innych częściach ciała. W przypadku owłosienia elektrokoagulację stosuje się na wszystkie miejsca na ciele, które tego wymagają.

Na czym polega i jak długo trwa zabieg?

Zabieg ten wykonuje się przy użyciu specjalnych elektrod o różnych kształtach. Mogą mieć kształt zwykłej igły lub igły zakończonej kulką. Mogą przyjmować także formę noża, jak również mogą to być elektrody do bezinwazyjnego zamykania naczyń - w takim przypadku nie jest konieczne nakłucie skóry.

Czy zabieg jest bolesny?

Elektrokoagulacja jest dość bolesna. Dlatego też w czasie jej wykonywania najczęściej stosuje się miejscowe znieczulenie.

Jakie zagrożenia i ryzyko niesie ze sobą zabieg?

Ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu jest znikome. Zasadniczo mogą pojawić się komplikacje w postaci przebarwień, odbarwień oraz blizn. Są to jednak pojedyncze przypadki. Objawy takie, jak ból, obrzęk, rumień, zasinienie czy stwardnienie powierzchni, którą obejmował zabieg, powinny ustąpić po kilku dniach.

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu?

Elektrokoagulacja nie wymaga specjalistycznych przygotowań ze strony pacjenta. Wskazana jest lekka dieta oraz przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania. W dniu zabiegu należy spożyć lekki posiłek i płyny.

Jak długo należy czekać na zakładane efekty?

Po przeprowadzeniu zabiegu pojawią się strupki, które powinny zniknąć po kilku dniach, natomiast efekty widoczne będą od razu.

Kto powinien wykonać taki zabieg?

Lekarz medycyny w specjalistycznym gabinecie. Natomiast poddane  mu zostać mogą osoby, które chcą usunąć wymienione powyżej skazy na swoim ciele. Nie powinni z kolei do zabiegu podchodzić pacjenci, którzy chorują na zaburzenia krążenia oraz krzepnięcia lub cukrzycę. Elektrokoagulacji nie wolno stosować u kobiet w ciąży oraz u osób z rozrusznikiem serca.

Jak wygląda postępowanie po zabiegu?

Po przeprowadzonym zabiegu należy unikać opalania się oraz kąpieli w basenie. Trzeba poczekać, by wszystko się dokładnie wygoiło.

Czy jeden zabieg wystarczy, czy potrzebne będą kolejne?

W przypadku pojedynczych zmian wystarczający będzie jeden zabieg. Kwestia ta powinna zostać uzgodniona z lekarzem. Zabieg można powtarzać mniej więcej co pół roku, w wyjątkowych przypadkach co 3 miesiące. Nowemu zabiegowi można się poddać dopiero wówczas, gdy zaobserwujemy, iż działanie poprzednio wstrzykniętej dawki znacznie już osłabło.