Reklama


Botoks/Dysport

 

Co to za zabieg i co dzięki niemu można zmienić/poprawić?

Botoks (toksyna botulinowa) to neurotoksyna, którą wytwarzają bakterie potocznie określane mianem pałeczek jadu kiełbasianego. To substancja, która z dużym powodzeniem jest w stanie wygładzić między innymi zmarszczki mimiczne, które pojawiają się na naszej twarzy. Wstrzykuje się ją w określone mięśnie twarzy oraz pod skórę. Przeważnie miejscami iniekcji są okolice oczu, powierzchnia znajdująca się między brwiami oraz czoło.

Jakie części ciała można poddać zabiegowi?

Poza niwelowaniem zmarszczek botoks stosowany jest również do redukowania nadmiernej potliwości. W tym celu wstrzykuje się go w okolice silnego wydzielania potu (pachy, stopy czy głowa).

Na czym polega zabieg i jak długo trwa? Czy jest bolesny?

Wstrzykiwanie botoksu wygląda następująco: pacjent otrzymuje podskórnie zastrzyk, który może być wykonany z zastosowaniem miejscowego znieczulenia. Trwa zaledwie kilka minut i niesie ze sobą niewielki ból, porównywalny z ukąszeniem komara. Pojawić się może delikatne mrowienie oraz drętwienie odczuwalne w miejscu wstrzyknięcia, ale zasadniczo podobnie reagujemy na wszystkie iniekcje.

Jakie zagrożenia i ryzyko niesie ze sobą zabieg?

Sam zabieg nie niesie ze sobą bezpośredniego ryzyka dla pacjenta. Zdarzają się niewielkie powikłania, takie, jak obrzęk lub pojawienie się siniaka w miejscu wstrzyknięcia, czasem może także dojść do minimalnego opadnięcia powieki. Są to jednak objawy rzadkie i ustępujące maksymalnie po dwóch tygodniach. Nie zaleca się jednak stosowania botoksu w przypadku ciąży oraz okresu karmienia.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, nadwrażliwość na składniki preparatu, stosowanie następujących leków (lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia): aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.), aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina), D-penicylamina (Cuprenil), cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna, miejscowe infekcje skóry, ciąża, okres laktacji, zaburzenia krzepnięcia.

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu?

Co do samego przygotowania do zabiegu - warto byłoby sprawdzić, czy nie mamy uczulenia na botoks. Zdarzają się bowiem takie przypadki, wówczas korzystanie z tego rodzaju zabiegów raczej nie jest wskazane. Ponadto przydatne, choć nie obowiązkowe, mogą okazać się także badania takie jak morfologia oraz aktualne szczepienia przeciwko żółtaczce typu B. Bezpośrednio przed zabiegiem nie powinno się przyjmować aspiryny.

Jak długo trzeba czekać na oczekiwane efekty?

Efekty zabiegu widać już po kilku dniach (maksymalnie do tygodnia). Utrzymują się one mniej więcej do pół roku.

Kto powinien wykonać wstrzyknięcie botoksu?

By mieć całkowitą pewność, że zabieg zostanie wykonany prawidłowo, należy go wykonywać w gabinecie lekarskim bądź kosmetycznym, ale wykonywać go powinien tylko i wyłącznie przeszkolony w tym kierunku lekarz medycyny lub kosmetolog z uprawnieniami.

Jak wygląda postępowanie po zabiegu?

Po iniekcji warto jest zapewnić sobie warunki do odpoczynku. Lekarze zwykle zabraniają pacjentom schylania się czy intensywnego dotykania twarzy przez najbliższe 4 godziny po przeprowadzonym zabiegu, bowiem przy gwałtownym ruchu mogłoby dojść do przemieszczania się płynu, który właśnie został wstrzyknięty pod skórę. Co do dalszych ograniczeń - na pewno przez najbliższe dwa tygodnie trzeba będzie zrezygnować z opalania się.

Czy jeden zabieg wystarczy, czy potrzebne będą kolejne?

Niestety zabieg, jakim jest iniekcja botoksu, nie przynosi stałych efektów. Należy go powtarzać mniej więcej co pół roku, w wyjątkowych przypadkach co 3 miesiące. Nowemu zabiegowi można się poddać dopiero wówczas, gdy zaobserwujemy, iż działanie poprzednio wstrzykniętej dawki znacznie już osłabło.