Podłoga z drewna – zalety i wady

olejowosk

To właśnie drewno jest jednym z najstarszych, naturalnych surowców budowlanych, wykorzystywanych zresztą najchętniej do dzisiaj. Nadal budowane są drewniane domy, również podłoga z drewna cieszy się największą popularnością. W czasach, w których producenci podłóg i posadzek oferują nam tak wiele różnych rozwiązań, zauważa się jednak coraz częściej nie tylko atuty drewnianych parkietów, ale również ich wady, dlatego też na rynku pojawia się bogata oferta rozwiązań alternatywnych. Warto poznać cechy charakterystyczne podłogi z drewna, by móc podjąć racjonalną decyzję w zakresie tego rodzaju inwestycji. Zachęcamy do lektury.

Dlaczego decydujemy się na parkiet z naturalnego drewna?

Bogata kolorystyka, przytulny klimat, klasyczna elegancja, ponadczasowość, optymalna funkcjonalność, to podstawowe zalety, dzięki którym to właśnie naturalne parkiety wybierane są tak często jako podłoga w przeciętnym mieszkaniu. Drewno pasuje do każdego stylu, do tego jest to surowiec ekologiczny, trwały, którego eksploatacja jest możliwa przez wiele lat – regularnie cyklinowana podłoga może być przecież intensywnie użytkowana nawet kilkadziesiąt lat.

Sprawdzone alternatywy

Okazuje się jednak, że naturalny parkiet nie jest dzisiaj najlepszą opcją. Na rynku pojawiły się już znacznie lepsze rozwiązania, które wykazują doskonałe właściwości praktyczne, do tego są idealne, uwzględniając walory estetyczne, do tego charakteryzujące się mnogością dodatkowych walorów, jak również atrakcyjną ceną.

Niejeden sklep z podłogami oferuje dzisiaj już nie tylko drewniane parkiety, ale również panele laminowane z płyt PCV. Jednak to nie one stanowią konkurencję dla naturalnego drewna. Jeśli chcemy cieszyć się idealną podłogą, warto poznać panele fornirowane, bo to właśnie one wyróżniają się szeregiem konkretnych zalet.

To panele fornirowane tworzone są z płyty ze zmielonego drewna i warstwą naturalnego, szlachetnego forniru, dzięki czemu dba się o ochronę środowiska i drzewostan. Fornir pokryty jest aż sześcioma warstwami lakieru z korundem i utwardzany lampami UV, co jeszcze lepiej wpływa na utwardzenie takiej podłogi i jej odporność na wszelkie niekorzystne czynniki. Warto też dodać, że panele, których ostateczną warstwą jest olejowosk, nie muszą być poddawane uciążliwemu cyklinowaniu, ponieważ ich renowacja może bez problemu nastąpić jedynie na tych fragmentach, które uległy ewentualnemu zniszczeniu. Uwagę zwraca też idealne przewodnictwo ciepła, dzięki czemu panele fornirowane mogą być stosowane na ogrzewanie podłogowe. Jednocześnie uzyskiwany jest równie przytulny klimat drewnianej podłogi, po której każdego dnia można odbywać relaksacyjne spacery, niczym w naturalnym lesie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *